Když nemůžeš, přidej víc... ale čeho? 

13.07.2023

Makat, posilovat, pilovat taktiku, zlepšovat se v postřehu – to můžeš ty sám svou vůlí. Ale jak razantně zlepšit vytrvalost a regeneraci svalů? Jak nebýt dlouho na lavičce, jak snížit dobu zotavení po zranění a zlepšit si výrazně imunitu? Na to ti pomůže jednoduchá věc: hodně se zaměřit na svou stravu a přidat do jídla kvalitní doplňky stravy. Že jich je obrovská nabídka? Ano, proto čti dál, dozvíš se zásadní informace o těle, buňkách, výkonu, kondici a regeneraci, které zazněly na Lékařském semináři sportovní medicíny v Praze v březnu 2023. A hlavně tu najdeš řadu užitečných tipů od těch nejlepších výživových poradců, kteří se o profesionály starají.


"Starat se o výživu je pro sportovce stejně náročné a důležité, jako jeho trénink."

Profesor MUDr. Libor Vítek, Ph.D., otevřel diskusi na semináři právě touto větou. No a máte to tady. Co budu jíst? Co budu před a při zápase pít? Na to ti může odpovědět jeho kniha Jíme zdravě v pohybu. Na co se máš zaměřit je především protizánětlivá strava, protože záněty v těle tě výrazně vysilují.

  • Spousta praktických doporučení najdeš na jeho webu: www.sportvitalpro.cz
  • Doporučuji minimálně článek Zásady pitného režimu pro úspěšného sportovce

Co to teda ta protizánětlivá strava je a k čemu mi pomůže?

Díky průmyslovému zpracování potravin už je většina naší běžné stravy zánětlivá – přeslazené pečivo, barevné jogurty, sladké nápoje, hranolky a další smažená jídla, rychle pěstovaná zelenina, maso z velkochovů.. Což by zase tak nevadilo, ale horší je, že se nám ztratila ze stravy protizánětlivá strava, která to vyrovnávala (semínka, čerstvé ořechy, byliny, jehněčí a králičí maso, čistá voda, zelenina a drobné ovoce ze zahrady). Teď si přiznej, jaký jídelníček jsi měl tento týden? Kolik tam bylo sladkých nápojů nebo donutů? Kolik tam bylo vlašských ořechů a jahod nebo třešní z trhu nebo ze zahrady?

Ideální poměr mezi zánětlivou a protizánětlivou stravou by měl být 3:1, tzn. 3 díly běžné stravy, co jíme všichni a 1 díl silně protizánětlivé stravy, aby to tělo ještě dokázalo zmáknout a vyrovnávat chronické malé skryté záněty, které nebolí, ale tělo pomalu dusí a vysilují. To je ta únava na hřišti, to je ta zdlouhavá regenerace svalů po náročném zápase, to je přesně důvod, proč jsi byl 2x za zimu nemocný a nemohl jsi trénovat.. 

O jakých skrytých chronických zánětech je řeč?

Bohužel se o nich mluví zatím dost málo. Jsou to záněty, které se tvoří přímo v buňkách. Každá buňka má svůj obal, ve kterém by mělo být zastoupení zánětlivých faktorů (tzv. Omega 6 mastných kyselin) a protizánětlivých faktorů (tzv. Omega 3 mastných kyselin) maximálně 3:1, ideálně dokonce 1:1. Běžný Čech má tento poměr 20:1, mladí sportovci dokonce 35:1 a výjimkou nejsou ani rekordmani s poměrem 60:1. 

Tady se podívej, jak buňky fungují a proč z chudinky nemocné buňky nemůže být nová funkční buňka, ale zase taková, která pracuje jen na částečný výkon – jo, to je dělení buněk, co jsi se učil v přírodovědě ve škole, když tohle pochopíš, máš z poloviny vyhráno!

  • Skryté záněty v těle, vliv protizánětlivých Omega 3 mastných kyselin a proč jsou pro nás tak důležité (11 minut): https://youtu.be/el7HPk8dUso
  • Jak si udělat krevní test na zánětlivé a protizánětlivé faktory v pohodlí doma: Balanční test

Takže teď už víš, k čemu je dobré jíst kvalitní mořské ryby nebo mořské řasy jako Japonci (ti mají mimochodem nejdelší dobu dožití v dobré zdravotní kondici). Všiml sis, že u nás v Evropě sportovci končí kolem 30ti let svou profesionální sportovní kariéru právě kvůli zdraví? Nehojící se zranění, stále opakující se natržené svaly, imunita ochabla, kondice stagnuje, tréninky více bolí, a tak už nemůžou zůstat u svého milovaného fotbalu. Makali 10 let, aby se dostali na vrchol a tam jsou jen 5 – 8 let a pak končí, není to škoda?

Specialista na sportovní výživu Dr. Colin Robertson Ph.D., který připravuje horolezce k výstupu na osmitisícovky nebo ultramaratonce na Ironman závody a taky radí s výživou špičkovým klubům jako Manchester United, byl dalším hostem sportovní konference. Jeho úvodní věta byla:

"Jsme to, co jíme, ale hlavně to, co dokážeme vstřebávat ve střevech a pak v našich buňkách. Zásadní informace: pokud nemáte zdravá střeva, můžeme jíst cokoliv, ale výživa se nedostane do krve a nepomůže nám tím pádem k vyššímu výkonu."

Nejvíc nám k tomu brání záněty, které ve střevech má 95% z nás. (Jak je to se vstřebáváním živin do buněk, našich malých motorů, které nám dodávají požadovanou energii, už víš z videa výše). A mimochodem v tlustém střevě zároveň máme 70% naší imunity, proto se sakra vyplatí se o zdraví střev zajímat a starat.

Jak si vybrat potraviny protizánětlivé?

Na webu najdeš řadu doporučení na protizánětlivou stravu, základní pravidla jsou:

  • kde rostlina vyrostla? Ve skleníku? Ve Španělsku? Nebo v Polabí či na vaší zahradě?
  • z jakého zvířete je maso, co mám na talíři? Z velkochovu krmené granulemi nebo je to kuře z farmy, kde chodilo po trávě a zobalo zrní a larvy?
  • je ten ořech čerstvý nebo opražený a osolený nebo obalený v cukru?
  • Nezapomeň na silně zánětlivý vliv cukru: piješ vodu nebo hlavně slazené nápoje?

Nechci se tím stresovat, chci mít kvalitní potravinový doplněk, co mi dodá protizánětlivé faktory do stravy a vybalancuje mé běžné jídlo

Strávila jsem hodiny a hodiny porovnáváním kvality potravinových doplňků s Omega 3 mastnými kyselinami (rybí tuk), které jsou na českém trhu. A vybrala jsem si Balanční olej od švédské společnosti Zinzino. 

Protože garantuje dobrou vstřebatelnost. 

Protože je to průkopník osobní výživy podložené skutečně vědou. 

Protože jeho kvalitu si můžu otestovat krevním testem. 

Protože je to bezpečné, snadné, rychlé a efektivní řešení. 

Protože si můžu vybrat z více příchutí a typů oleje. 

Protože vidím na sobě i na sportovcích okolo sebe, jak nám užívání prospělo.

Protože trefit míč těsně mimo branku nebo do tyče je stále nula bodů, žádný gól.

Protože pevné zdraví je to, co zcela zásadně rozhoduje o tvém úspěchu.

--------------------------------

Dokonči misi:

Objednat si zdarma konzultaci: https://www.doprirodyskatkou.cz/kontakt/

Objednat si krevní test s doručením domů: https://www.doprirodyskatkou.cz/kontakt/

Rozumím všemu, objednám si oleje bez konzultace: https://www.zinzino.com/shop/

Sportovci ambasadoři značky, kterým produkty pomohly k lepšímu výkonu

Tip! Sleduj tyto úspěšné na Instagramu nebo na jejich YouTube kanále a budeš sám úspěšný.